Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Lankstinukas "Renkuosi sveikatą stiprinančią mokyklą".

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Edukacinis užsiėmimas „Būk aktyvus ir saugus žiemą! “

Paskelbta 2019-02-13

Žiema - tai pavojų kupinas metų laikas, tačiau ir labai džiuginantis metas. Malonu, kai nosytę pašaldo šaltukas, ir, kai atsikėlus ryte bei pažvelgus pro langą, nuotaiką pakelia žemę nuklojęs sniegas. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Neringa Žukaitytė vasario 11-ą dieną 1-4 klasių mokinukus supažindino su tykančiais pavojais žiemą. Užsiėmimo metu vaikai aktyviai diskutavo, kokių priemonių reikia imtis, norint išvengti įvairių nelaimių. Taip pat aptarė, kodėl žiemos metu nederėtų pamiršti maisto pasirinkimo piramidės principų, bei kaip apsisaugoti tamsiuoju paros metu išėjus į gatvę.

Edukacinis užsiėmimas „Spindinti šypsena – švarūs ir sveiki dantukai“

Paskelbta 2019-02-05

Dantukai – tai kiekvieną dieną reikalaujantys atsakingos priežiūros mažųjų mokinukų burnose esantys deimantukai. Vasario 4-ąją dieną 1-4 klasių mokinukus apie dantukų priežiūrą supažindino Šiaulių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Neringa Žukaitytė. Specialistė linksmai aktyviais metodais priminė mažiesiems, kam reikalingi dantys, kodėl reikia valytis dantukus ir kaip tai taisyklingai daryti. Taip pat aptarė, kaip galima apsaugoti dantukus nuo karieso ir kitų dantukus puolančių ligų. Aktyviuose mokymuose vaikams įsisavinti medžiagą padėjo dantų priežiūros bičiulis DRAKONAS.

Edukacinis užsiėmimas „Lytinio brendimo laikotarpis berniukams“

Paskelbta 2019-01-23

Sausio 21 dieną 7-10 klasių berniukai turėjo aktualų pokalbį apie brendimo laikotarpį, kurį vedė ŠVSB visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Neringa Žukaitytė. Kiekvienas berniukas pradeda bręsti skirtingu metu ir skirtingu tempu, todėl aktualiais klausimais specialistė supažindino berniukus ir priminė, kas keičiasi berniuko kūne bręstant. Sveikatos priežiūros specialistė su būsimais vyrais aptarė, ką būtina žinoti apie asmens higieną ir į ką svarbiausia yra atkreipti dėmesį paauglystės laikotarpiu.

Edukacinis užsiėmimas „Asmens higiena ir profilaktika“

Paskelbta 2019-01-17

Sveikata – svarbiausias ir brangiausias aspektas mūsų gyvenime.  Be jos nepavyks tinkamai ir smagiai mėgautis savo gyvenimu. Taigi, saugant bei tausojant savo sveikatą labai svarbu žinoti,  kaip apsaugoti save ir savo organizmą nuo nepageidaujamų ir žalingų pojūčių, t.y. nuo įvairių virusų ir ligų. Su šia tema sausio 7 dieną 1-4 klasių mokinukus supažindino Šiaulių visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Neringa Žukaitytė. Specialistė aktyviai bei linksmai priminė mažiesiems mūsų mokyklos mokiniams apie asmens higieną ir profilaktiką. Mokymuose vaikai įsisavino ir išmoko visus efektyviausius apsisaugojimo būdus nuo įvairių bakterijų, kurios gali sukelti daug nemalonų pojūčių ir įvairiausių ligų. Taip pat vaikai kartu su specialiste itin akcentavo švaros temą, peržiūrėjo vaikišką filmuką -  „Dantų šepetukų karalienė“, aptarė kaip tausoti savo odą, plaukus, dantis, drabužius, patalynę ir visą juos supančią aplinką.

Svečiuose iniciatyvos "Dydis nesvarbu" įkūrėja

Paskelbta 2019-01-17

Sausio 16 d. mūsų mokyklai teko ypatinga proga susitikti su Giedre Valavičiūte, kuri yra iniciatyvos "Dydis nesvarbu" įkūrėja. Iniciatyvos tikslas - įkvėpti paauglius pamilti besikeičiančius savo kūnus. Giedrė pasakojo, kodėl stipri ir įdomi asmenybė yra didesnė vertė nei tobulas atvaizdas veidrodyje.

"Jei visi savo netobulumus vertintume, kaip išskirtinumą, būtų kur kas smagiau gyventi!" Giedrė Valavičiūtė. 

Ačiū, Giedre, už įkvepiantį susitikimą!

Informaciją pateikė Justė Staponkienė

Protų mūšis "Sveikatos kodas"

Paskelbta 2018-11-27

Viena iš mūsų mokyklos vertybių yra sveikata, todėl lapkričio 26 d. vakarą žaidimų kambaryje vyko protų mūšis "Sveikatos kodas". Šį kodą šifravo penkios mokinių komandos atlikdamos keturias užduotis. Garbingąją III - iąją vietą iškovojo "Burokėlių" komanda, antrieji - "Sveikučiai" ir tik vieno taško persvara I - ąją vietą užėmė "Vitaminų" komanda! Visiems pavyko išsiaiškinti, jog sveikata - mūsų rankose! Už bendradarbiavimą dėkojame Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistei Neringai Žukaitei ir praktiką mūsų mokykloje atliekančiam Artur Dmitrijev.

Informaciją pateikė Justė Staponkienė

Fotografavo Austėja Braukylaitė

Lapkričio 15-oji - Tarptautinė nerūkymo diena

Paskelbta 2018-11-13

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tai  yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui. Ta proga ŠVSB specialistė Neringa sukvietė vyresnių klasių mokinius padiskutuoti ir priminti, kad  tabako rūkymas – labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje. Ši priklausomybės rūšis kelia daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu sudėjus. Pasaulio sveikatos organizacija rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Ypač rūkymo žala didelė jaunam organizmui. Lektorė priminė, kad nerūkymas yra veiksmingiausias būdas nesusirgti rūkymo sukeltomis ligomis. Metus rūkyti gerėja fizinė savijauta, plaučių, kvėpavimo funkcijos, mažėja rizika susirgti vėžiu, miokardo infarktu ir kitomis ligomis.