Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Lankstinukas "Renkuosi sveikatą stiprinančią mokyklą".

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Sveikatos kodas

Paskelbta 2019-11-12

Lapkričio 11 dienos vakarą mokyklos mokiniai rinkosi į aktų salę, kur prasidėjo renginys - "Sveikatos kodas". Čia, burtų keliu, sudarytos šešios komandos mankštino savo protus dalyvaudami interaktyvioje Flippity viktorinoje. Vėliau visi persikėlė į sporto salę ir atliko tris fizinio aktyvumo rungtis. Sveikiname "Sveikatos kodo" čempionus, Žaliųjų komandą, ir labai ačiū visiems dalyvavusiems. Jūs šaunuoliai! 

Informaciją pateikė Justė Staponkienė

Edukacinis užsiėmimas „Būk saugus prie vandens telkinių“

Paskelbta 2019-05-24

Pagalvoję apie atostogas iškarto prisimename  žaidimus prie jūros, ežero ar upės. O kad atostogos prie vandens telkinių būtų puikios – reikia laikytis saugaus elgesio prie vandens taisyklių. Kasmet mūsų šalyje skęsta maždaug 4 tūkst. žmonių. Saugaus elgesio vandenyje taisyklių pažeidimas yra pagrindinė žmonių, taip pat ir vaikų, žūties priežastis.  Todėl, pakartokime, kokių atsargumo priemonių mes privalome imtis, norint saugiai leisti laiką prie vandens.

Rankų plovimo svarba mūsų organizmui

Paskelbta 2019-04-10

Edukacinis užsiėmimas „Rankų plovimo svarba mūsų organizmui“

Rankų priežiūra –tai vienas iš paprasčiausių būdų pašalinti nuo jų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus ir yra labai svarbi daugelio užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonė. Plaunant rankas muilu nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui patogeninių mikroorganizmų. Kad rankos būtų švarios reikia tik vandens, muilo gabalėlio ir 20 sekundžių laiko. Tai gali apsaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų – virusų, sukeliančių viršutinių kvėpavimo takų ligas, gripo, virusinio hepatito A, žarnyno infekcijų.

„Baltoji ramunė“ - prieš tuberkuliozę

Paskelbta 2019-03-29

Kovo 24-ąją sueis 100 metų, kai pirmą kartą buvo paminėta tarptautinė tuberkuliozės diena, kuri dėl šią ligą simbolizuojančios ramunės pavadinta „Baltosios ramunės“ diena.

Pasaulyje nuo tuberkuliozės kasmet miršta apie 2 mln. žmonių, ši liga yra plačiai paplitusi ir Lietuvoje, todėl kasmet kovo 24-ąją visuomenė yra informuojama apie jos keliamus pavojus. „Baltosios ramunės“ dienai paminėti skirtus renginius organizuoja labdaros ir paramos fondas „Saulės smiltys“. Fondas padeda tuberkulioze sergantiems vaikams ir remia ligoninių pulmonologijos skyrius. Ligoninėms buvo nupirkti kovai su tuberkulioze skirti prietaisai, išleista edukacinė knyga vaikams.

Pasaulinei TB dienai paminėti 7-10 klasėse  vyko valandėlės, kurių metu mokiniai pasitikrino ir praplėtė žinias apie tuberkuliozę.  Valandėlėms medžiagą parengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

Informaciją parengė Irma Grabauskienė

 

Narkotikų poveikis sveikatai

Paskelbta 2019-03-19

Edukacinis užsiėmimas „Narkotikų poveikis sveikatai“
Narkotikai – tai psichoaktyvios cheminės medžiagos, stimuliuojančios, slopinančios ar kitaip modifikuojančios centrinės nervų sistemos veikimą. Aktualiausias akcentas - šios medžiagos sukelia priklausomybę. Taigi, š.m. kovo 18-ą dieną 7-8 klasių mokinius su šia tema supažindino Šiaulių visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Neringa Žukaitytė. Užsiėmimo metu išsamiai buvo aptartos įvairių narkotinių medžiagų rūšys, kokia galima jų išvaizda ir pavidalas (kietas, skystas ar birus) bei svarbiausi narkotikų sukeliami pavojai sveikatai. Taip pat akcentuota ir rūkymo žala, nikotino bei dūmuose esančių medžiagų žalingas poveikis sveikatai.