Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
     Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
     Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
      Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

      Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos pažymėjimas.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Sveikata visus metus

Paskelbta 2018-01-30

Sausio 29-30 d. 14.00 - 14.30 val. mokyklos erdvėse vyko projekto "Sveikata visus metus" sausio mėnesio šūkio pristatymas. 7-8 klasių mokinių komanda, pasivadinusi "Sveikos gyvensenos profesionalais" kvietė bendruomenės narius sužinoti ar turi antsvorio. Komandos nariai svėrė, matavo, apskaičiavo kūno masės indeksą ir informavo dalyvius apie gautus rezultatus. Už dalyvavimą ir drąsą dalyviai buvo vaišinami vynuogėmis. Sveikos gyvensenos komanda džiaugiasi gausiu būriu mokinių, panorusių dalyvauti akcijoje. Taip pat ačiū sakome pedagogams L. Navikienei, E. Raudienei, Z. Jašinskienei, A. Grigaliūnei, M. Veličkaitei, V. Sėjūnui, pavaduotojui V. Norkui, sekretorei I. Lileikienei, administratorei D. Vilcinei, masažistei A. Stasiulaitienei nepabūgusiems užlipti ant svarstyklių.

 

Parengė auklėtoja Jovita Petrauskienė

Žiemos džiaugsmai ir pavojai

Paskelbta 2018-01-16

Sausio 15 dienos popietę 6 kl. mokiniai buvo pakviesti į susitikimą su ŠVSB specialiste Gintare.

Pagaliau sulaukus žiemos visi skubame mėgautis jos džiaugsmais: slidinėjimu, čiuožinėjimu ant ledo, važinėjimusi rogutėmis ar tiesiog buvimu gryname ore. Labai svarbu žinoti, jog žiema atneša ne tik džiaugsmus, bet gali kelti ir pavojų sveikatai ar net gyvybei.. Gintarė mokiniams papasakojo kaip nesušalti ir nenušalti galūnių, ką daryti taip nutikus, kokia yra tinkama apranga šaltuoju metų laiku, kada užšalęs vandens telkinys yra saugus, kaip saugiai ant jo būti ir ką daryti įlūžus ledui. Gintarė aptarė, kaip saugiai mėgautis žiemos pramogomis. Džiaukimės visais šaltojo sezono teikiamais malonumais, tik nepamirškime saugumo!

Informaciją pateikė J. Staponkienė

Specialiosios olimpiados programos „Jaunieji atletai“ sporto popietė

Paskelbta 2017-12-20

Gruodžio 19 d. mūsų mokyklos sporto salėje vyko specialiosios olimpiados programos „Jaunieji atletai“ baigiamasis renginys. Renginio pradžioje grojant smagiai muzikai visi darėme mankštą, apšilome raumenukus. Daug azarto ir emocijų sukėlė kamuolio ridenimo, metimo į taikinį, kliūčių įveikimo, kamuolio spyrimo, pusiausvyros ir kitos rungtys, kurių įveikėme net dešimt. Po to žaidėme žaidimus. Smagiausias buvo „balionų mūšis“. Renginio pabaigoje visi dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir prizais už dalyvavimą „Jaunųjų atletų“ programoje.

Labai ačiū  Viktorijai, Martynui, Austėjai, Kornelijai ir Ernestui padėjusiems renginio metu.

Informaciją pateikė Rasa Gudaitė-Fediuk

Paskaita „Prieš smurtą“

Paskelbta 2017-12-12

Šį penktadienį, gruodžio 8 d. mokykloje vyko projekto "Bendrauk, sportuok, spinduliuok" inicijuota paskaita, kurią skaitė psichologė iš ŠVK Sveikatos priežiūros fakulteto, Socialinio darbo katedros lektorė V. Šarauskienė. Psichologė plačiai papasakojo apie  smurtą, smurto rūšis, vietas, kur dažniausiai vyksta smurtas, analizavo realias situacijas, į kurias pakliūva nepilnamečiai...
Augustė, Dovidas ir Eivinas suvaidino smurtavimo atvejį, kurį aptarė visa klausytojų auditorija. Mokiniai aktyviai diskutavo, drąsiai reiškė savo nuomonę. Manome, kad išklausę psichologės patarimų, bus atsargesni ir nepaklius į nemalonias situacijas.
Po rimtos paskaitos, išskubėjome į Ch. Frenkelio vilos parką, kur 15 val. vyko Kalėdų eglutės įžiebimas. Koncertas pasibaigęs, eglutė įžiebta. Fotografuojamės  prie jos ir dar kadras su beišskubančiu Kalėdų seneliu.

Parengė Giedrė Gabšienė

Specialiosios olimpiados programos „Jaunieji atletai“ sporto šventė

Paskelbta 2017-12-08

Gruodžio 7 d. pirmokai, antrokai ir trečiokai dalyvavo specialiosios olimpiados programos "Jaunieji atletai“ projekto sporto šventėje, kuri vyko Šiaulių universitete. Šventės dalyviai iš įvairių Šiaulių miesto, Kuršėnų, Joniškio, Kairių, Biržų, Kelmės ugdymo įstaigų atliko labai daug įvairių, daug emocijų sukeliančių ir įdomių užduočių. Mūsų mokyklos komanda - Aistis, Edvinas, Airidas, Auridanas, Milita, Ugnė - įveikė net 11 užduočių, pasirodė labai gerai, patyrė daug gerų emocijų ir su apdovanojimais grįžo į mokyklą. Visi gerai praleidome laiką, buvo smagu ir įdomu.

Informaciją pateikė Rasa Gudaitė-Fediuk

Protmūšis „AIDS: geriau žinoti 17"

Paskelbta 2017-12-08

Pasaulinės AIDS dienos, kurią minime gruodžio 1-ąją, proga ULAC pakvietė ugdymo įstaigas, aukštąsias mokyklas, visuomenines organizacijas ir kitas bendruomenes dalyvauti viktorinoje - protmūšyje - „AIDS: geriau žinoti 17".  Viktorina-protmūšis sukvietė per 500 organizacijų, kurios subūrė per 30 tūkst. asmenų, norinčių varžytis protų mūšyje. Gruodžio 4 dieną Šiaulių sanatorinėje mokykloje vyko protų mūšis Tarptautinei AIDS dienai pažymėti. Konkurse dalyvavo 8-9 klasių mokiniai ir klasių auklėtojos. Renginį organizavo mokyklos socialinė pedagogė Danguolė Kraskauskienė. Mokiniai ne tik parodė,  ką žino apie šią ligą, bet ir  papildė savo žinių bagažą naujais faktais  apie AIDS. Komandos buvo apdovanotos saldžiais prizais.

Informaciją pateikė Irma Grabauskienė

Lytiškumo paskaita 5-6 klasių mokiniams

Paskelbta 2017-11-15

Antradienį mokykloje 5-6 klasių mokiniams vyko paskaita "Lytiškumas ir sveikata". Lektorė V. Vaikasienė kalbėjo apie šeimą, jos struktūrą, šeimos vertybes. Mokiniai diskutavo, kokią šeimą įsivaizduoja jie, aptarė netradicinės šeimos modelį.

Antroje paskaitos dalyje vyko diskusija apie sveikatos sampratą, sveiką gyvenseną.

Informaciją pateikė R. Beniušienė

Visuotinė mankšta, skirta Tarptautinei stuburo dienai paminėti

Paskelbta 2017-10-17

Mokslinių straipsnių apžvalgose nurodoma, kad paauglystės laikotarpiu stuburo arba juosmens srities skausmus patiria nuo 4,7 iki 74,4 proc. paauglių. Krūtinės-stuburo dalies skausmus patiria vidutiniškai apie 15–30 proc. suaugusiųjų ir vaikų.

Šiaulių sanatorinė mokykla – vienintelė mokykla Lietuvoje, ugdanti mokinius, turinčius stuburo srities sutrikimų, spalio 17 d., minint Tarptautinę stuburo dieną, kvietė Šiaulių miesto gyventojus, vaikus ir suaugusius, į visuotinę mankštą, kurios tikslas – stiprinti nugaros raumenis. Mankštą vedė profesionalios trenerės: Šiaulių sanatorinės mokyklos gydomosios kūno kultūros mokytoja Rasa Gudaitė-Fediuk ir sveikatingumo klubo "Impuls" trenerė Linda Gudaitė. 

Solidarumo akcija "Gelbėkit vaikus"

Paskelbta 2017-10-11

Spalio 10 d. Šiaulių sanatorinės mokyklos 6-10 klasių mokiniai, auklėtojai ir socialinė pedagogė Danguolė Kraskauskienė dalyvavo solidarumo akcijoje "Gelbėkit vaikus" Šiaulių profesinio rengimo buitinių paslaugų centre. Mokiniai dalyvavo solidarumo bėgime ir estafetėse. Ačiū už šiltą priėmimą ir dovanas! 

Informaciją pateikė J. Petrauskienė

Sveikai maitinuosi – sveikas augu

Paskelbta 2017-10-10

Tradiciškai kiekvieno mėnesio vieną pirmadienį mokiniai susitinka su Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialiste Gintare, kur gauna žinių apie sveiką ir saugų gyvenimą. Šį kartą pradinukai dalyvavo edukacinėje veikloje, kurioje aptarė sveikos mitybos principus, atliko praktines užduotėles pratybų sąsiuvinyje.

Informaciją pateikė I. Grabauskienė